Jsou vysoce citliví lidé slaboši?

Ivana Bibzová, 11.1.2021

Jsou vysoce citliví lidé slaboši?
Obr. Shutterstock

Vysoce citliví lidé o sobě nezřídka slýchají, že jsou přecitlivělí a křehcí, že by neměli tolik přemýšlet (a už vůbec ne o sobě) a kňourat, že berou věci příliš vážně a také že bývají nesociální, málo odvážní a neumí se prosadit. Že jsou prostě jiní, a někdy dokonce líní. A to je divné. Ale je to opravdu tak? Jsou vysoce citliví jedinci skutečně tak „nemožní“?

Jedním z témat, kterým se ve své knize Přecitlivělí lidé a introverti: Jak žít se svou vysokou citlivostí (2020) věnuje dánská autorka Ilse Sand, je i téma užívání správné terminologie ve vztahu k sobě samému coby vysoce citlivému či introvertnímu jedinci. Jako psychoterapeutka a bývalá pastorka se zaměřila na práci s vysoce citlivými lidmi a během několika let této intenzivní práce si uvědomila, že jazyk, který bývá používán ve vztahu k introvertům a vysoce citlivým lidem, je často nepřesný a negativní.

Celý článek si můžete přečíst po zaplacení příspěvku, jímž podpoříte fungování neziskového spolku Institut pro vysokou citlivost, z. s.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.