Existují testy vysoké citlivosti?

Existuje několik testů vysoké citlivosti, z nichž dva nejznámější vytvořila autorka pojmu vysoká citlivost Elaine Aron: pro dospělé (HSP Scale) a pro děti (HSC Scale).

Především HSP Scale byla validizována (vědecky ověřena).

Jak ale sama Elaine Aron zdůrazňuje, nikdo by neměl fakt, jestli se označí za vysoce citlivého, zakládat jenom na vyplnění testů. Mají tedy spíše orientační funkci. Navíc, Aron připouští, že např. její HSP Scale má své chyby, zejména tu, že se zaměřuje spíše na negativní rysy vysoké citlivosti. Ve výzkumu, kde se porovnává velké množství lidí a hledají se průměrné hodnoty, to vadí méně než při vyhodnocování konkrétního člověka. Elaine Aron nyní připravuje novou verzi svého testu. 

Původní český test pro měření vysoké citlivosti vytváří Institut sociálního zdraví při Univerzitě Palackého v Olomouci. Chcete-li se o sobě něco dozvědět a přispět k tomuto výzkumu, klikněte na odkaz https://dotaznik.oushi.upol.cz/questionnaire/start/17/broker/web/assignment/9. Výzkumu pomůžete i tím, že pozvete lidi ze svého okolí, a to i ty, kteří patrně nejsou vysoce citliví. 

Laické testy lze najít např. v knize Přecitlivělost není slabost od Ilse Sand a Hypersenzitivní lidé mezi námi od Rolfa Sellina. 

Pro zajímavost, byl navržen i test pro majitele vysoce citlivých psů